ECOC header

Committees

 

 

Conference General Co-Chairs

Liam Barry

Liam Barry
Dublin City University, Ireland

Paul Townsend

Paul Townsend
Tyndall National Institute, Ireland

ECOC 2018 organising committee

Liam Barry

Liam Barry
Dublin City University, Ireland

Paul Townsend

Paul Townsend
Tyndall National Institute, Ireland

Andrew Ellis

Andrew Ellis
Aston University, UK


John Donegan

John Donegan
Trinity College Dublin, Ireland

Simon Blows

Simon Blows
The Institution of Engineering and Technology, UK

Dermot Dooher

Dermot Dooher
The Institution of Engineering and Technology, UK

Ally Berry

Ally Berry
The Institution of Engineering and Technology, UK

Chloe Llewellyn

Chloe Llewellyn
The Institution of Engineering and Technology, UK

Leah Barnes

Leah Barnes
The Institution of Engineering and Technology, UK

International Advisory Committee (IAC) members

Clint Schow

University of California, Santa Barbara, USA

Simon Fleming

University of Sydney, Australia

Jintong Lin

Beijing University of Posts and Telecommunications, China

Toshio Morioka

Technical University of Denmark, Denmark

Robert Tkach

Nokia Bell Labs, USA


European Management Committee (EMC) members

Peter Andrekson

Chalmers University of Technology, Sweden

Jose Capmany

Universitat Politécnica de Valencia, Spain

Jörg-Peter Elbers

ADVA AG Optical Networking, Germany

Ronald Freund

Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Germany

Jean-Pierre Hamaide

Nokia Bell-Labs, France

Ton Koonen

COBRA TU Eindhoven, The Netherlands

Christian Lermliniaux 

University of Technology of Troyes ,France

Juergen Leuthold

ETH Zurich, Switzerland

Leif Katsuo Oxenløwe

Technical University of Denmark, Denmark

David Richardson

ORC - University of Southampton, UK

Will Stewart 

University of Southampton, UK

Peter Van Daele 

IMEC - Ghent University, Belgium

Piero Gambini 

STMicroelectronics, Italy

Giancarlo Prati 

CNIT, Italy

 

Technical Program Committee (TPC) members

TPC Co-Chairs

Andrew Ellis

Andrew Ellis
Aston University, UK


John Donegan

John Donegan
Trinity College Dublin, Ireland

Sub Committees (SCs)

SC1 - Fibres, Fibre and Free Space Devices and Fibre Amplifiers
Chair: Ivana Gasulla ITEAM, Spain

Bernhard Schmaus

Friedrich-Alexander-University, Germany

Camille Brès

École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland

Francesco Poletti

University of Southampton, UK

Ian McLean

II-VI Photonics, UK

Jan Watté

CommScope, USA

Kunimasa Saitoh

Hokkaido University, Japan

Luca Palmieri

University of Padova,Italy

Marc Wuilpart

University of Mons, Belgium

Misha Sumetsky

Aston University, UK

Peter Ingo Borel

OFS Optics, Denmark

Pierre Sillard

Takashi Inoue

 

SC2 - Integrated Optoelectronic Devices and Optical Processors
Chair: Hélène Debrégeas, Almae Technologies, France

Andreas Umbach

AUCCEPT, Germay

Antonio Fincato

ST Microelectronics, Italy

Brian Corbet

Tyndall National Institute, Ireland

Clint Schow

UC Santa Barbara, USA

Daniel Perez

ITEAM, Spain

Dries Van Thourhout

Ghent University, Netherlands

Frank Peters

University College Cork, Ireland

Mitsuru Takenaka

The University of Tokyo, Japan

Niels Quack

Federal Institute of Technology in Lausanne, Switzerland

Peter O'Brien

Tyndall National Institute, Ireland

Sylvie Menezo

CEA-Leti, France

Takahiro Nakamura

Xuhan Guo

Mircea Guina

 

Myung-Ki Kim

 

SC3 - Digital Signal Handling Techniques
Chair: Benn Thomsen Microsoft, UK

Armando Pinto

University of Aveiro, Portugal

Chigo Okonkwo 

Eindhoven University of Technology, Netherlands

Chris Fludger

CISCO, Germany

Dan Sadot

Ben Gurion University, Israel

Darko Zibar

DTU Fotonik,Denmark

Domanic Lavery

UCL, UK

Emmanuel Le Taillandier de Gabory

NEC Corporation, Japan

Ezra Ip

NEC Labs, USA

Giancarlo Gavioli

Nokia IMT Labs, Germany

Gordon Ning Liu

Huawei, China

Henning Bulow

Nokia Bell Labs, Germany

Hoon Kim

KAIST University, South Korea

Nobuhiko Kikuchi

Hitachi, Japan

Xi Chen (Vivien)

Nokia Bell Labs, USA

Yves Jaouen

Telecom Paris Tech, France

Sergei Popov

 

SC4 - Point-to-Point Optical Transmission
Chair: Fatima Gunning Tyndall National Institute, Ireland

Alexii Pilipetskii

TE Subcom, USA

Carlo Mariotti

CISCO, Italy

Chao Lu

Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong

Chia Chien Wei

National Sun Yat-sen University, Taiwan

Christoph Schulien

RAVOVUS, USA

David Plant

McGill University, USA

Gabriel Charlet

Nokia Bell Labs, France

Jaroslaw Turkiewicz

Warsaw University of Technology, Poland

Jochen Schroder

Chalmers, Sweden

Johan Bauwelinck

Ghent University, Netherlands

Takeshi Hoshida

Fujitsu, Japan

Lidia Galdino

UCL, UK

Norbert Hanik

Pierpaolo Boffi

Rob Smets

Takayuki Kobayashi

 

SC5 – Theory of Optical Communications
Chair: Magnus Karlson Chalmers, Sweden

Alex Alvarado

Eindhoven University of Technology, Netherlands

Claire Autebert

Université de Genève, Switzerland

Itsuro Morita

KDDI R&D Labs, Japan

Junho Cho

Nokia Bell Labs, USA

Marco Secondini

Sant'Anna School of Advanced Studies, Italy

Mariia Sorokina

Aston University, UK

Masato Yoshida

Tohoku University, Japan

Sebastian Randel

Karlsruhe Institute of Technology, Germany

Helmut Griesser

ADVA Optical, Germany

Mark Shtaif

 

Paolo Serena

 

Yann Frignac

 

 

SC6 - Photonics for Free Space, 5G, and Microwave Applications
Chair: Michael Galili DTU Fotonik, Denmark

Aleksandra Kaszubowska-Anandarajah

Trinity College Dublin, Ireland

Andreas Beling

University of Virginia, USA

Burla Maurizio

ETH Zurich, Switzerland

Fabio Cavaliere

Ericsson,Italy

Guy Torfs

Ghent University, Netherlands

Laurent Bramerie

Ensatt, France

Nick Parsons

Polatis,UK

Xiaoke Yi

University of Sydney, Australia

Zizheng Cao

Eindhoven University of Technology, Netherlands

Rafael Perez

 

Stavros Iezekiel

 

Zhangyuan Chen

 

 

SC7 - Physical infrastructure for fibre based networks
Chair: Derek Nesset Huawei, UK

Bert Offrein

IBM, Switzerland

Carmen Vazquez

University Carlos III of Madrid, Spain

Changyuan Yu

Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong

Chongjin Xie

Alibaba Group, USA

Dora Van Veen

Nokia Bell Laboratories, USA

Elaine Wong

Melbourne School of Engineering, Australia

Filippo Cugini

CNIT, Italy

Jean Teissier

II-VI Photonics, Switzerland

Karl Tran

Genexis, Netherlands

Kim Kwangjoon

ETRTI, Korea

Philippe Chanclou

Orange,France

Satoshi Yoshima

Mitsubishi Electric,Japan

Sébastien Bigo

Nokia Bell Laboratories, France

Steinar Bjornstad

Kota Asaka

 

Pachnicke Stephan

 

Paulo Monteiro

 

 

SC8 - Network Architecture, Control and Management
Chair: Lena Wosinska KTH Royal Institute of Technology, Sweden

David Larrabeiti

University Carlos III of Madrid, Spain

Fabienne Saliou

Orange, France

Giangxiang Shen

Soochow University, China

Hiroaki Harai

NICT, Japan

Jesse Simsarian

Nokia Bell Labs, USA

Jian Wu

Beijing University, China

Marco Ruffini

Trinity College Dublin, Ireland

Nikos Pleros

Federal Institute of Technology in Lausanne, Cyprus

Reza Nejabati

Bristol University, UK

Thomas Bauschert

Tom Issenhuth

Emilio Riccardi

 

Nicola Calabretta

 

Raul Munoz