ECOC header

Committees

View our comprehensive list of committees and members

View technical
programme >
Register your
place >
Book your
accommodation >
Huawei

Platinum sponsor

Tektronix

E-Poster sponsor

ADVA

Bronze sponsor

Infineria

Bronze sponsor

Keysight Technologies

Bronze sponsor

Discovery Semiconductors

Bronze sponsor

Discovery Semiconductors

Prize sponsor

 

 

ECOC 2019 Organising Committee

Conference General
Co-Chairs

Liam Barry

Liam Barry, Dublin City University, Ireland

Paul Townsend

Paul Townsend, Tyndall National Institute, Ireland

Technical
Programme Chairs

Andrew Ellis

Andrew Ellis, Aston University, UK

John Donegan

John Donegan, Trinity College Dublin, Ireland


Simon Blows

Simon Blows
The Institution of Engineering and Technology, UK

Dermot Dooher

Dermot Dooher
The Institution of Engineering and Technology, UK

Ally Berry

Ally Berry
The Institution of Engineering and Technology, UK

Chloe Llewellyn

Chloe Llewellyn
The Institution of Engineering and Technology, UK

Jasmine Hodges

Jasmine Hodges
The Institution of Engineering and Technology, UK

Lizzie Oakley

Lizzie Oakley
The Institution of Engineering and Technology, UK



International Advisory Committee (IAC) members

Clint Schow, University of California, Santa Barbara, USA

Simon Fleming, University of Sydney, Australia

Jintong Lin, Beijing University of Posts and Telecommunications, China

Toshio Morioka, Technical University of Denmark, Denmark

Robert Tkach, Nokia Bell Labs, USA

European Management Committee (EMC) members

Peter Andrekson, Chalmers University of Technology, Sweden

Jose Capmany, Universitat Politécnica de Valencia, Spain

Jörg-Peter Elbers, ADVA AG Optical Networking, Germany

Ronald Freund, Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Germany

Jean-Pierre Hamaide, Nokia Bell-Labs, France

Ton Koonen, COBRA TU Eindhoven, The Netherlands

Christian Lermliniaux, University of Technology of Troyes ,France

Juergen Leuthold, ETH Zurich, Switzerland

Leif Katsuo Oxenløwe, Technical University of Denmark, Denmark

David Richardson, ORC - University of Southampton, UK

Will Stewart, University of Southampton, UK

Peter Van Daele, IMEC - Ghent University, Belgium

Piero Gambini, STMicroelectronics, Italy

Giancarlo Prati, CNIT, Italy



Sub Committees (SCs)

SC1 - Fibres, Fibre and Free Space Devices and Fibre Amplifiers
Chair: Ivana Gasulla, ITEAM, Spain

Bernhard Schmauss, Friedrich-Alexander-University, Germany

Camille Brès, École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland

Francesco Poletti, University of Southampton, UK

Ian McClean, II-VI Photonics, UK

Jan Watté, CommScope, USA

Kunimasa Saitoh, Hokkaido University, Japan

Luca Palmieri, University of Padova, Italy

Marc Wuilpart, University of Mons, Belgium

Misha Sumetsky, Aston University, UK

Peter Ingo Borel, OFS Optics, Denmark

Pierre Sillard, Prysmian Group, France

Takashi Inoue, AIST, Japan

SC2 - Integrated Optoelectronic Devices and Optical Processors
Chair: Hélène Debrégeas, Almae Technologies, France

Hélène Debrégeas

Andreas Umbach, AUCCEPT, Germay

Antonio Fincato, ST Microelectronics, Italy

Brian Corbett, Tyndall National Institute, Ireland

Clint Schow, UC Santa Barbara, USA

Daniel Perez, ITEAM, Spain

Dries Van Thourhout, Ghent University - imec, Belgium

Frank Peters, University College Cork, Ireland

Mitsuru Takenaka, The University of Tokyo, Japan

Niels Quack, Federal Institute of Technology in Lausanne, Switzerland

Peter O'Brien, Tyndall National Institute, Ireland

Dr. Shinji Matsuo, NTT Device Technology Laboratories, Japan

Sylvie Menezo, CEA-Leti, France

Takahiro Nakamura, PETRA, Japan

Xuhan Gu, Jiao Tong University, China

Mircea Guina, Tampere University, Finland

Myung-Ki Kim, Korea University, South Korea



SC3 - Digital Signal Handling Techniques
Chair: Benn Thomsen, Microsoft, UK

Benn Thomsen

Armando Pinto, University of Aveiro, Portugal

Chigo Okonkwo, Eindhoven University of Technology, Netherlands

Chris Fludger, CISCO, Germany

Dan Sadot, Ben Gurion University, Israel

Darko Zibar, DTU Fotonik,Denmark

Domanic Lavery, UCL, UK

Emmanuel Le Taillandier de Gabory, NEC Corporation, Japan

Ezra Ip, NEC Labs, USA

Giancarlo Gavioli, Nokia IMT labs, Italy

Gordon Ning Liu, Huawei, China

Henning Buelow, Nokia Bell Labs, Germany

Hoon Kim, KAIST University, South Korea

Nobuhiko Kikuchi, Hitachi, Japan

Xi Chen (Vivien), Nokia Bell Labs, USA

Yves Jaouen, Telecom Paris Tech, France

Sergei Popov, KTH Royal Institute of Technology, Sweden

SC4 - Point-to-Point Optical Transmission
Chair: Fatima Gunning, Tyndall National Institute, Ireland

Fatima Gunning

Alexii Pilipetskii, TE Subcom, USA

Carlo Mariotti, CISCO, Italy

Chao Lu, Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong

Chia Chien Wei, National Sun Yat-sen University, Taiwan

Christoph Schulien, Ranovus, Germany

David Plant, McGill University, USA

Gabriel Charlet, Huawei Paris Research Center, France

Jaroslaw Turkiewicz, Warsaw University of Technology, Poland

Jochen Schroeder, Chalmers, Sweden

Johan Bauwelinck, Ghent University - imec, Belgium

Takeshi Hoshida, Fujitsu, Japan

Lidia Galdino, UCL, UK

Norbert Hanik, Technical University of Munich, Germany

Pierpaolo Boffi, Politecnico di Milano, Italy

Rob Smets, SURFnet, Netherlands

Takayuki Kobayashi, NTT, Japan



SC5 – Theory of Optical Communications
Chair: Magnus Karlson, Chalmers, Sweden

Magnus Karlson

Alex Alvarado, Eindhoven University of Technology, Netherlands

Claire Autebert, Université de Genève, Switzerland

Itsuro Morita, KDDI R&D Labs, Japan

Junho Cho, Nokia Bell Labs, USA

Marco Secondini, Sant'Anna School of Advanced Studies, Italy

Mariia Sorokina, Aston University, UK

Masato Yoshida, Tohoku University, Japan

Sebastian Randel, Karlsruhe Institute of Technology, Germany

Helmut Griesser, ADVA Optical, Germany

Mark Shtaif, Tel Aviv University, Israel

Paolo Serena, University of Parma, Italy

Yann Frignac, Telecom SudParis, France

SC6 - Photonics for Free Space, 5G, and Microwave Applications
Chair: Michael Galili, DTU Fotonik, Denmark

Michael Galili

Aleksandra Kaszubowska-Anandarajah, Trinity College Dublin, Ireland

Andreas Beling, University of Virginia, USA

Burla Maurizio, ETH Zurich, Switzerland

Fabio Cavaliere, Ericsson, Italy

Guy Torfs, Ghent University - imec, Belgium

Laurent Bramerie, Ensatt, France

Nick Parsons, Polatis, UK

Xiaoke Yi, University of Sydney, Australia

Zizheng Cao, Eindhoven University of Technology, Netherlands

Rafael Perez, IDeTIC, Spain

Stavros Iezekiel, University of Cyprus, Cyprus

Zhangyuan Chen, Peking University, China



SC7 - Fibre based networks
Chair: Derek Nesset, Huawei, UK

Derek Nesset

Bert Offrein, IBM, Switzerland

Carmen Vazquez, University Carlos III of Madrid, Spain

Changyuan Yu, Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong

Chongjin Xie, Alibaba Group, USA

Dora Van Veen, Nokia Bell Laboratories, USA

Elaine Wong, Melbourne School of Engineering, Australia

Filippo Cugini, CNIT, Italy

Jean Teissier, II-VI Photonics, Switzerland

Karl Tran, Genexis, Netherlands

Kim Kwangjoon, ETRTI, Korea

Philippe Chanclou, Orange, France

Satoshi Yoshima, Mitsubishi Electric,Japan

Sébastien Bigo, Nokia Bell Laboratories, France

Steinar Bjornstad, Norwegian University of Sceince and Technology, Norway

Kota Asaka, NTT, Japan

Pachnicke Stephan, University of Kiel, Germany

Paulo Monteiro, University of Aveiro, Portugal

SC8 - Network Architecture, Control and Management
Chair: Lena Wosinska, Chalmers University of Technology, Sweden

Lena Wosinska

David Larrabeiti, University Carlos III of Madrid, Spain

Fabienne Saliou, Orange, France

Giangxiang Shen, Soochow University, China

Hiroaki Harai, NICT, Japan

Jesse Simsarian, Nokia Bell Labs, USA

Jian Wu, Beijing University of Posts and Telecommunications, China

Marco Ruffini, Trinity College Dublin, Ireland

Nikos Pleros, Aristotle University of Thessaloniki, Greece

Reza Nejabati, Bristol University, UK

Thomas Bauschert, Technische Universität Chemnitz, Germany

Tom Issenhuth, Microsoft, USA

Emilio Riccardi, Telecom Italia, Italy

Nicola Calabretta, Eindhoven University of Technology, Netherlands

Raul Munoz, CTTC, Spain

Demo Session Committee
Chair: Marco Ruffini, CONNECT TCD, Ireland

Marco Ruffini

Reza Nejabati, Britsol University, UK

Fatima Gunning, Tyndall National Institute, Ireland

Filippo Cugini, CNIT, Italy

Raul Munoz, CTTC, Spain

Lena Wosinska, Chalmers University of Technology, Sweden

Michael Galili, DTU Fotonik, Denmark

Philippe Chanclou, Orange France UK

Hiroaki Harai, NICT, Japan